Kapat

Bu yazımda photoshop ile başlayıp daha sonra Adobe Photoshop hakkında bilgiler vereceğim. İngilizceden dilimize lanse olmuş bir kelime olan Photoshop, önceden var olan grafikleri ve fotoğrafları düzenlemek/elden geçirmek olarak nitelendirilebilir. Bilgisayar tarihinde ilk photoshop ile uğraşan kişiler 1987 yılında Thomas Knoll ve kardeşi John Knoll ile başlar. O dönem Thomas, Michigan Üniversitesi’nde doktora öğrencisiydi.

Bu iki kardeş Adobe Photoshop uygulamasının da temellerini atan kişiler oldu. Yazılım Macintosh Plus üzerinde monokrom ekranda siyah-beyaz resimleri düzenlemeye yarıyordu. Bu yazılımı, Adobe şirketi Eylül 1988’de yazılımın lisansını satın aldı.

Monokrom tek rengin birden fazla tonuyla yapılan görseller anlamına gelirken, monokrom ekranlar siyah-beyaz monitörleri temsil eder.

O yıllardan günümüze kadar uzanan geliştirmelerde renkler, yapılandırmalar, onarmalar, filtreler, 3 boyutlu tasarım gibi binbir özellik ve eklenti eklenmiştir. Günümüzdeki haliyle tüm grafikerlerin gözdesi bir fotoğraf düzenleme yazılımı olmuştur.

Biraz da Adobe Photoshop ile yapılmış örneklere bir göz atalım.

Bu ve binlercesi bu programla yapılabilmektedir. Görsellerin düzenlenmesi bittikten sonra grafiker bu fotoğrafları farklı formatlarda kayıt edebilmektedir. Hatta isterse daha sonra düzenleyebilmek üzere Photoshop Document (PSD) formatında da kaydedebilir. Bu sayede tekrar düzenleme için sıfırdan uğraşmasına gerek kalmaz.

İşte özet olarak Adobe Photoshop budur. Yazının sonlarına doğru gelirken Adobe Photoshop hakkında tüm detaylar için resmi sitesine bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Kapat

Mehmet Duran ATASEVEN

Teknolojiyi ve gelişimi seven 22 yaşında, yazılım alanına ilgili bir bireyim. Lisans eğitimimi Trakya Üniversitesi'nin Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümünde tamamladım. Masaüstü, web, mobil ve grafik alanında işler çıkarmaktayım.

Sosyal Ağ

%d blogcu bunu beğendi: